Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Koppar 7336435



*

nr 733 6435


Koppar

12 st. Koka, Rörstrand, faten saknas


Utrop:

800 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2012
kl 19:34:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/1 15:05:56 1      150 kr
3/1 19:19:33 2      150 kr
3/1 19:20:25 2      200 kr
9/1 15:54:33 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: koka koppar ljusstakar ljusstake rörstrand skandinavien sverige
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40
  • 6558 Form
    med handtag, 1800-tal, koppar, 54x34
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:18
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6167 Kaffe / tekopp..
    17 delar, Porcelaine de Paris, Limoges
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6340 Kaffegods
    12 delar, Royal Tuscan, England, dekor av ranka, 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:52
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr